Capela Evanghelică Luterană

capela evanghelica luterana

În inima orașului Nădlac, printre străzile cu farmec tradițional și arhitectura centrată pe valorile comunității, Capela Evanghelică Luterană se înalță ca un simbol al prezenței istorice și spirituale a comunității luterane din România. Acest lăcaș de cult, cu rădăcini adânci în trecutul multietnic al regiunii, reflectă specificul spiritual și cultural al bisericilor din România, în special al celor din zona Banatului, unde diversitatea confesională a modelat peisajul urban și rural. Ca parte a patrimoniului religios național, capela nu este doar un spațiu de rugăciune, ci și o amintire vie a coexistenței interconfesionale și a tradițiilor păstrate de generații întregi.

Capela Evanghelică Luterană

Adresa

Strada Grănicerilor 16, 315500 Nădlac, România

Telefon

+40 257 474 485

Locația Capela Evanghelică Luterană
Opinii

4.8/5 (Citește recenziile)

MAI MULTE INFORMAȚII

Capela Evanghelică Luterană, situată la adresa Strada Grănicerilor 16, 315500 Nădlac, România, reprezintă un punct de referință spiritual și comunitar pentru zona locală, oferind servicii religioase regulate și sprijin pastoral membrilor comunității. Accesibilă prin telefon la +40 257 474 485, această capelă se distinge prin tradiția luterană bine păstrată, atmosfera prietenoasă și implicarea activă în proiecte sociale. Amplasamentul său central facilitează participarea credincioșilor, iar structura organizată promovează valorile creștine prin predici edificatoare, activități pentru tineri și evenimente caritabile, consolidând legăturile comunitare și oferind un spațiu autentic de cult și reflexie.

Cuprins

Mai multe informații

Care este adresa Capela Evanghelică Luterană din Nădlac?

Capela Evanghelică Luterană se află la adresa Strada Grănicerilor 16, 315500 Nădlac, România, fiind ușor de localizat în centrul orașului și accesibilă pentru locuitori, dar și pentru turiști interesați de arhitectura religioasă și istoria comunităților luterane din regiune.

Cum se poate contacta Capela Evanghelică Luterană?

Pentru informații despre servicii religioase, evenimente comunitare sau vizite, se poate suna la numărul de telefon +40 257 474 485, care este gestionat de reprezentanții bisericii, oferind detalii în limba română și, uneori, în limba germană, datorită tradiției evanghelice locale.

Ce notă are Capela Evanghelică Luterană în evaluările online?

Pe platformele de recenzii, Capela Evanghelică Luterană din Nădlac are o evaluare medie de 4.8, reflectând aprecierea vizitatorilor pentru starea impecabilă a clădirii, atmosfera liniștită și importanța sa ca punct de referință în peisajul cultural și religios al zonei.

De ce este importantă Capela Evanghelică Luterană în contextul bisericilor din România?

Această capelă reprezintă un simbol al prezenței istorice a comunității luterane în Banat, marcând diversitatea religioasă a României; arhitectura sa simplă, dar expresivă, și menținerea tradițiilor culte într-un mediu multicultural o fac un exemplu semnificativ al patrimoniului religios local.

See also
Biserica Înălţarea Sfintei Cruci
See also
Cimitir
See also
Biserica Penticostala Nadlac
See also
Biserica Sârbească
Sunt Annie Ernaux, creatoarea Churchesro.one

Sunt Annie Ernaux, creatoarea Churchesro.one

Sunt Annie Ernaux, creatoarea Churchesro.one. Bun venit la ghidul tău de încredere pentru a găsi cele mai frumoase biserici și lăcașuri de cult din apropierea ta, în toată România.

Sperăm că ți-a plăcut acest articol despre Capela Evanghelică Luterană.